1.Warsztaty Skarby przyrody
Wykonywanie obrazków z użyciem suszonych liści, nasion, kwiatów, kwiatostanów. Każdy z obrazków zostanie profesjonalnie oprawiony.
Warsztaty pozwolą na rozwinięcie kreatywności, twórczości artystycznej, sprawności manualnej ale również przybliżą uczestnikom przyrodniczą terminologię podstawowych części roślin. Dzieci poznają gatunki roślin rosnące w najbliższym otoczeniu.
Czas trwania: 45 minut
Wspólne tworzenie nasadzeń roślin dla motyli i pszczół.
Nauka sadzenia i pielęgnacji roślin ozdobnych (w doniczce, w ogrodzie). Obserwacja owadów. Poznanie podstawowych pojęć przyrodniczych z zakresu zapylania roślin i roli owadów w przyrodzie.
Wykonanie swojej małej “ łąki kwietnej “ - każdy uczestnik warsztatów wykona samodzielnie kompozycję kwiatów i owadów z papieru.
Czas trwania: 60 minut
Wykonanie dodatkowych elementów ozdobnych - owadów instalowanych
w doniczce. Praca plastyczna pozwalająca rozwinąć kreatywność i twórczość artystyczną, umożliwiająca zapoznie się poprzez zabawę z rolą owadów zapylających w przyrodzie. Przybliżenie uczestnikom wybranych gatunków zapylaczy.
2.Warsztaty Las w słoiku
Czas trwania: 60 minut
1.Warsztaty Ptaki wokół nas
Poznanie podstawowych metod identyfikacji gatunków ptaków. Rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez wybrane gatunki. Obserwacja w terenie za pomocą lornetek. Poznanie siedlisk i sposobów gniazdowania. Zapoznanie się z różnymi rodzajami budek lęgowych oraz tematem ochrony ptaków.
Stworzenie pamiątkowego gadżetu związanego z tematyką ornitologii, (malowanie toreb / bawełnianych worków
Czas trwania: 90 minut
Warsztaty Dom dla owada
Wykonanie przez każdego uczestnika warsztatów, domku dla owadów, nadającego się do umieszczenia w ogrodzie, na balkonie, na parapecie okiennym. Przegląd gatunków zamieszkujących “ hotele dla owadów “. Poznanie roli w przyrodzie i w życiu człowieka, wybranych grup owadów.
Obserwacja owadów w terenie - praca w mniejszych grupach. Zapoznanie się
z podstawową terminologią entomologii.
Czas trwania: 60 minut
Praca w małych grupach w formie gry terenowej. Obserwacja przyrody w terenie, zbieranie informacji na podstawie tablic umieszczonych w obrębie stawu i rzeki Sufragańczyk (na terenie obiektu). Poznanie roli bobra europejskiego
w przekształcaniu środowisk wodnych.
Podsumowanie w formie gry karcianej*, umożliwiające zapamiętanie gatunków charakterystycznych dla środowisk bagiennych i wodnych.
Wykonanie pamiątkowego magnesu z wizerunkiem gatunków żyjących na bagnach.
Czas trwania: 90 min
Praca w małych grupach w formie krótkiej gry terenowej w oparciu o informacje zawarte na tablicach w obrębie obiektu. Poznanie podstawowych zależności ekologicznych w środowisku wodnym.
Nauka poprzez zabawę - wykonanie doświadczenia obrazującego działanie pęcherza pławnego ryb. Warsztaty przybliżą uczestnikom przystosowania organizmów do życia w środowisku wodnym.
Wykonanie pamiątkowego magnesu z wizerunkiem ryby.
Czas 3trwania: 60 minut